Általánosan elismert igazság, hogy a tető a ház koronája, s így a legfeltűnőbb része az épületnek. Emellett meghatározza a beltéri hőmérsékletet, befolyásolja a komfortérzetet és az időjárási hatásoktól is megvéd minket.
Bár elsősorban az a fontos, hogy a végeredmény jól mutasson és hosszú időn át ne jelentsen számunkra gondot, van még néhány tényező, amely jelentősen befolyásolja választásunkat.
- a lakóhelyünkön érvényben lévő, településekre vonatkozó előírások,
- a rendelkezésünkre álló költségkeret
- a tetőnk úgynevezett hajlásszöge (azaz meredeksége), amit fokban, illetve százalékban lehet kifejezni.
Kicsit segítünk: az alacsony hajlásszögű tető 0-5 fokos, a kishajlású: 5-16 fokos, efelett már magastetőnek hívjuk, ami lehet közepes hajlású (45 foknál kisebb) és meredek (45 foknál nagyobb).
Az ókor csodája: a beton
Van egy anyag, amit már az ókori görögök és rómaiak is használták: utóbbira remek példa a még ma is álló Pantheon, amelynek kupolája szintén betonból készült. Bár házunk építésekor ritkán szempont, hogy több évszázad után is pompázzon, de a több évtizedes tartósság ma már alapvető igényünk. Fontos tudni, hogy bár a betont nehéz tetőanyagnak gondolják, kevesebb kell belőle egy négyzetméterre, mint például a kerámia cserépből (ráadásul ma már sok beton tetőcserép ugyanolyan vagy kisebb súllyal bír egy kerámia tetőcserépnél).
A beton legfontosabb erényei – főleg, ha vassal vegyítve készül – a stabilitás, a nagy teherbírás és az időtállóság. Számos jó tulajdonsága ellenére még mindig sokan ódzkodnak tőle, hiszen a betont régebben úgy ismertük meg, hogy durva, monstrum, nehéz. Azóta viszont eltelt néhány év(tized), és a beton átalakult valami újjá: nemcsak járdát vagy tartószerkezetet, de bútort, tálat és még ékszert is készítenek belőle. Nem csoda, hogy az építőipar ilyen széles körben használja ezt az anyagot.
Az alábbi pontok mentén pedig megmutatjuk neked, miért is lehet jó döntés, ha beton tetőcserepet választasz:
- ellenálló: átlagosan 50%-kal nagyobb törőszilárdságot mutatnak az égetett anyag tetőcserepekkel szemben.
- színtartó: jóval hosszabban ellenáll az időjárás szélsőséges hatásainak és a Nap fakító erejének, így jobban megőrzi eredeti színét más tetőfedőanyagokhoz képest.
- környezettudatos: a betoncserepek gyártása energiahatékonyabb és 50%-kal kevesebb CO2 kibocsátással jár, mint más fedőanyagoké.
- fagyálló: például a Bramac betoncserepek 500 fagyás-olvadás ciklusra vannak tesztelve a kerámiacserepek általánosságban 25-re.
- mérettartó: egy-egy betoncserép mérete kevesebb mint 1 mm-rel tér el a sablonmérettől, szemben a kerámiával, ahol egy átlagos, 400 mm hosszúságú tetőcserép esetén 8 mm eltérés is megengedett.
- zajcsillapító: akár 7 decibellel jobban csillapítja a zajt más tetőfedőanyagokhoz képest.
Ezen felül a betoncserép vízzárósága is kiváló, nagyon jól ellenáll a rendkívüli és szélsőséges időjárásnak. Ráadásul a nagy tömegű hó vagy jég sem tudja széttörni.
Tudtad, hogy a BMI Bramac betoncserepeket extrém körülmények között tesztelik a BMI Technical Centerben? A szélcsatornában átesnek törési, hő- és fagyállósági, valamint hosszú távú öregedési teszteken. Ezek a csatornák olyan szélsőséges időjárási körülményeket is szimulálnak, amelyek jellemzően csak 50 évente fordulnak elő!
Forrás: https://www.bmigroup.com/hu/
Vélemény, hozzászólás?