Már többször írtunk róla, hogy a június 3-án induló otthonfelújítási támogatás kizárólag az 1990. december 31. előtt épült családi házak energetikai korszerűsítését célozza. A támogatott munkálatok között az épület szigetelése, nyílászárócsere, melegvízrendszer és fűtéskorszerűsítés szerepelnek.
Érdemes észben tartanunk, hogy a támogatás összege legfeljebb 6 millió forint lehet, melynek csak egy része vissza nem térítendő támogatás (a pályázó és az adott járás átlagjövedelmétől függően változik ennek összege), a másik része kamatmentes kölcsön (bármikor futamidőn belül bármikor visszafizethető). A maximális összeg kihasználásához legalább 1 millió forint önerőre van szükség (így ebben az esetben a felújítási költségvetés felső határa 7 millió forint).
Ugyan csak június 3-án indul az otthonfelújítási program, de addig is, érdemes megismernünk, és amit lehet beszereznünk a támogatáshoz szükséges dokumentumok közül.
Az igényléshez az alábbiakra lesz szükségünk:
- érvényes személyi igazolvány, lakcímkártya (Figyeljünk arra, hogy a lakcímkártyán az állandó, vagy tartózkodási helynek meg kell egyeznie a korszerűsítendő ingatlan címével.);
- munkáltatói jövedelemigazolás (A bankok jellemzően nem fogadnak el 30 napnál régebbi igazolást, így erre figyeljünk a dokumentum beszerzésekor.);
- ingatlan tulajdoni lapja (Fontos, hogy szerepeljen rajta az építés éve, illetve, hogy lakóingatlanról van szó. Amennyiben ezeket az információkat nem tartalmazza, akkor használatbavételi engedélyre és térképmásolatra is szükségünk lehet.)
- nemleges igazolás az adótartozásról (A tervezet alapján nem lehet a bruttó minimálbért meghaladó köztartozásunk.)
- több tulajdonos esetén, vagy ha csak haszonélvezeti joggal rendelkezünk, akkor a többi tulajdonos hozzájárulására is szükség van.
- energetikai szakértő segítségét is ideje minél hamarabb kikérnünk, hiszen ő tudja felmérni, hogy milyen támogatott munkálatokat célszerű elvégeztetnünk, ezek várhatóan mennyibe kerülnek és milyen energiamegtakarítást eredményeznek.
A pályázat véglegesítésekor teszik majd elérhetővé azon szakértők és kivitelezők listáját, akikhez fordulhatunk. (Még nem tisztázott, hogy mi van akkor, ha nem a listán szereplő szakembereket bízzuk meg).
Erről már többször írtunk, de érdemes észben tartanunk, hogy a támogatás összege legfeljebb 6 millió forint lehet, melynek csak egy része vissza nem térítendő támogatás (a pályázó és az adott járás átlagjövedelmétől függően változik ennek összege), a másik része kamatmentes kölcsön (bármikor futamidőn belül bármikor visszafizethető). A maximális összeg kihasználásához legalább 1 millió forint önerőre van szükség (így ebben az esetben a felújítási költségvetés felső határa 7 millió forint).
Forrás: hvg
Vélemény, hozzászólás?